Hraczki
->

::o skupině

Jediná chlapecká kapelá na světě, která má ve svém středu originálního psohlavce

Základy bandu HRACZKI sahají svými neomalenými prsty ke konci roku 1996, kdy se sourozenci Macinkovi (Jana a Petr) rozhodují bez výzvy vyměnit kotlíkářsko-folkovou osadu za pomíjivé rozkoše českého rockového rybníka. Aby předešli posměšným poznámkám ztepilých rockerů na adresu jejich nízkého věku a vizáži bezelstných koloušků, rozhodují se najít oporu. Tedy vhodného drsoně, který by splňoval všechny atributy rockového hudebníka – tetování (kérka), dlouhé vlasy, peněženka na řetězu, těžké boty, zašlé jeansy, oprýskaný křivák a neodmyslitelný hrubý hrdelní hlas (tzv. ).

Jejich volba byla jednoznačná. Dar Es Salaam. Motorkářský guru, vizionář a nepřehlédnutelný pivotman tehdejší břeclavské rockové scény. Ten zprvu několikrát odmítá, ale díky neutuchající snaze sourozenců Macinkových (povšimněte si podobnosti se sourozenci Ulrychovými) k založení rockového bandu přece jen svoluje a stává se tak po boku basáka Bobíka a bubeníka Cepika zakladatelem crossoverové formace Janis Toys (Janiny hračky), regulérního předchůdce skupiny HRACZKI.

Parta Janis Toys absolvuje několik vystoupení a fanouškům se spojení tvrdých hardrockových riffů s křehkým hlasem zpěvačky Jany vcelku líbí.

Jeden z mezníků nastává na jaře roku 1998, kdy Jana odchází do Prahy a díky nemoci hlasivek končí kariéru.

Kapela pořádá řadu konkurzů na post zpěvačky, do nichž se vždy přihlašuje maskovaný showman a cabaretieur Casperro. Ten se díky nápaditým převlekům a hezké tváři dostává do nejužšího výběrového kola. Jako jediný zvládá kromě mluveného slova i pohybovou průpravu, základní sadu kulturistických póz a kabaretní zpěv. Tyto obdivuhodné schopnosti jej předurčují pro volný post cabaretieura kapely.

Současně s ním obohacuje tvář kapely i příchozí DJ Sayko, který se stává řádovým rytířem mexického kmene ZAN. Odtud jeho současné umělecké jméno Zan Pajko. Ještě v témže roce Casperr mění název kapely na HRACZKI

Dokonalost Casperrova projevu a jeho přízeň k pop music provětrává poněkud zkostnatělé postupy v tvorbě kapely. Na to tata do USA odchází bubeník Cepik. Je odehrán historicky první koncert kapely Hraczki v Chrástu u Plzně. Odtud i výtečná receptura na řízek z chrástu.

Na jeho bubenické sesličce se postupně objevují a mizí – Radovan Čech (Charvátská Nová Ves – mizí rovněž do USA), Zbyněk Dvorský (Břeclav – mizí do Rakouska), Ďuso (Bratislava-zůstává na Slovensku), Pavel Staněk (Litvínov – mizí v oblacích dýmu tamější chemičky ), Petr Máca (Železný Brod – mizí rychle).

Zásadní zvrat v nastává v roce 2001, kdy kapela začíná v hojné míře využívat samplů. Největší schopnost sžít se s mrtvými hudebníky prokazuje nejlépe slovenský vegetariánský bubeník – Dano Hrozno Diviniec (Hlohovec – SK).

V říjnu 2001 Hraczki natáčí demo nesoucí název Chanson d´Amoor, produkované přísnou ale spravedlivou Kachnou a kapelním cabaretieurem Casperrem. Díky této pěkné nahrávce se HRACZKI stávají součástí stáje MAFO Agency a získávají kontrakt na vydání debutového alba u prestižní firmy Monitor/EMI.

V roce 2002 se Hraczki těší na v souboru oblíbeného Ježíška, a také čím dál tím větší popularitě v kuloárech, s příjemnou vizí koncertně nabitého léta a podzimu. Toto očekávání však přerušuje těžká automobilová havárie, která Hraczki postihla při návratu z festivalu v Králíkách 20.7. 2002.

Činnost kapely nuceně stagnuje dlouhých 8 měsíců, během nichž se, zaplaťpánbu, zotavují všichni polámaní. Podzimek roku 2002 a jaro 2003 je pak ve znamení studiové práce na dechberoucím debutu ŽA-BA, opět s osvědčeným producentským dohledem přísné kabaretní drůbeže .

Dlouhodobou absenci ženského šestého elementu v kapele, řeší členové výměnou na postu bubeníka. Nestálí chlapci jsou nahrazeni sympatickou slečnou-bubenicí Karin-Ka. Hraczki se tak stávají ze dne na den raritou. Proměňují se v jedinou chlapeckou kapelou na světě, která má ve svém středu děvče.

V roce 2004 dochází k dalšímu umocnění raritnosti postu bubeníka, když se na jeho místě objevuje Somrfetty s vizáží Ježíše Krista. Hraczki se stávají jedinou chlapeckou skupinou na světě, která má ve svém středu originálního psohlavce.

->